Podílové fondy a naše další možnosti

Podílové fondy a naše další možnosti

Podílové fondy samozřejmě nejsou jediným prostředkem zhodnocování financí. Jak jsme již řekli, tak se nám nabízejí také nejrůznější vkladní produkty, jako jsou termínované vklady, které ovšem poskytují spíše menší úrok. Kromě termínovaných vkladů existuje řada spořicích účtů, které se v poskytovaných úrocích a dalších podmínkách různí v závislosti na poskytovateli.
Mezi lidmi k nejoblíbenějším produktům patří stavební spoření. Je to způsobeno zejména jeho výhodnou úrokovou sazbou a relativně vysokými státními příspěvky. Oproti investování do fondů je výhodou také to, že nemusíme sledovat žádné kurzy fondů. Pokud splníme podmínky a připíšeme každoročně na své stavební spoření určitou minimální částku, přibudou nám i státní příspěvky.

Finanční prostředky na dluh

Ne vždy je člověk ale v tak dobré situaci, že si může dovolit uvažovat o investici. Často je tomu spíše naopak a člověk je nucen přemýšlet, kde si peníze půjčit. I zde hraje jednu z klíčových rolí úroková sazba. Nebude se ale jednat o úrokovou sazbu, kterou bude banka platit z poskytnutých peněz nám, ale kterou budeme platit za zapůjčené peníze my bance.
Úrokové sazby se liší od produktu. Vezmeme-li si například možnosti úvěrů pro financování bydlení, zjistíme, že hypotéka se pohybuje pod hranicí pěti procent. Její zámořská varianta, americká hypotéka je neúčelovým úvěrem a za toto neomezené použití peněz se obvykle platí o něco větší úrok než u běžné hypotéky. Pro výpočet výše splátek při daných úrokových mírách a výši poskytovaného úvěru nám může pomoci hypoteční kalkulačka.
Produkty, které jsou nám nabízeny z bankovních domů i nebankovních institucí jsou velmi různorodé. Je proto třeba při zacházení s financemi postupovat opatrně a vždy si každý krok do detailu promyslet. Zvláště důležité jsou důsledky našeho rozhodnutí, které mohou přetrvat i několik desítek let. Zadlužit se nezní příliš pozitivně, i když tímto způsobem dnes žije stále více lidí. Většina produktů se již dnes dá totiž pořídit na splátky. Nastane-li ale ta situace, že se u nás vyskytnou volné finanční prostředky, neměli bychom je nechat ležet ladem, pouze zhodnocované peníze neztrácejí na své hodnotě.

Comments are closed.

Designed by Health Advisor, In collaboration with Gadjet, Financial Spread Betting & Accounting and Tax Software Forums.